Działalność nierejestrowana pozwala na legalne zarabianie bez rejestracji w CEIDG oraz w urzędzie skarbowym i bez ponoszenia kosztów składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Głównym warunkiem jest nieprzekraczanie określonego limitu przychodów. 1 lipca 2024 r. limit ten uległ zmianie. Sprawdź, ile możesz dorobić bez zakładania firmy!
Działalność nierejestrowana – co to takiego?
Działalność nierejestrowana to forma prawna prowadzenia działalności zarobkowej. Nie wymaga rejestracji w CEIDG ani w urzędzie skarbowym. Wystarczy prosta ewidencja sprzedaży.
Działalność nierejestrowana – dla kogo?
Działalność nierejestrowaną może prowadzić każdy, kto chce dorobić do domowego budżetu, m.in. osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, emeryci, urzędnicy oraz niepełnoletni.
Warunkiem jest:
- nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat
- nieprowadzenie działalności wymagającej koncesji lub zezwoleń
- nieprowadzenie spółki cywilnej.
Działalność nierejestrowana – obowiązki
Do obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej należą:
- prowadzenie prostej ewidencji sprzedaży
- rozliczenie przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36
- wystawianie faktur lub rachunków na żądanie klientów.
Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej – jak prowadzić?
Prowadzenie działalności nierejestrowanej wymaga prostej ewidencji sprzedaży. Dlaczego?
- Aby mieć pewność, że nie przekraczamy miesięcznego limitu
- Aby mieć dowód w razie kontroli podatkowej – w innych wypadkach nie ma konieczności przekazywania tych danych do urzędu.
Działalność nierejestrowana a ewidencja kosztów
Działalność nierejestrowana wymaga prowadzenia prostej ewidencji sprzedaży. Możesz także prowadzić prostą ewidencję kosztów. Paragony oraz faktury imienne musisz przechowywać przez okres 5 lat.
Działalność nierejestrowana – limit w 2024 r.?
W ramach działalności nierejestrowanej możesz osiągnąć przychód nie wyższy niż 75% płacy minimalnej. W związku ze wzrostem najniższej krajowej, od 1 lipca 2024 r. wzrósł także miesięczny limit przychodów dla działalności gospodarczej.
Od 1 lipca 2024 r. miesięczny limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wynosi 3225 zł brutto.
UWAGA: Pamiętaj, że przepisy mówią o kwotach należnych, czyli tych, które powinieneś otrzymać nawet, jeśli nie otrzymałeś. Do kwoty należnej nie wlicza się wartość towarów zwróconych czy bonifikat.
Przekroczony limit działalności nierejestrowanej – co dalej?
Jeśli w jakimś miesiącu przekroczysz limit działalności nierejestrowanej, masz 7 dni na zarejestrowanie swojej formy w CEIDG oraz w urzędzie skarbowym. Z działalności nierejestrowanej przechodzisz bowiem na działalność gospodarczą.
Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna
Większość prowadzących działalność nierejestrowaną nie będzie musiało posiadać kasy fiskalnej w związku z niskimi przychodami osiąganymi w ramach tej formy działalności. Pamiętajmy o miesięcznym liminie przychodów! Natomiast są usługi, które będą wymagać wydawania paragonów, np.:
- usługi z branży beauty – kosmetyczne, fryzjerskie itp.
- usługi wulkanizacyjne
- naprawa pojazdów silnikowych
- sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych.
Działalność nierejestrowana – czy warto?
Oczywiście! Działalność nierejestrowana to doskonały sposób, aby zarobić dodatkowe pieniądze i zasilić domowy budżet lub wypróbować swój pomysł na biznes.
- Prowadzenie działalności gospodarczej nie wymaga od Ciebie zgłaszania się do CEIDG, urzędu skarbowego ani GUS-u.
- Nie odprowadzasz składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne.
- Nie płacisz VAT-u – jesteś zwolniony podmiotowo.
Działalność nierejestrowana to świetny sposób na dodatkowe zasilenie budżetu. Bez wymagających formalności ani skomplikowanych działań.